Kültür Ve Turizm Bakanlığı Görevini Mahir Ünal Devraldı

Yeni kabinenin açıklanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığında devir teslim töreni gerçekleştirildi.
 
Seçim hükümetinin bağımsız Kültür ve Turizm Bakanı olan Yalçın Topçu’dan görevi devralan Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, siyasetin ve sandığın üzerinde artık hiçbir vesayetin kalmadığını söyledi.
 
Devleti yönetecek olanın milletin iradesi olduğuna işaret eden Bakan Mahir Ünal, milletin sandıkta huzur ve istikrar istediğini ve bu doğrultuda Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için güçlü bir irade ortaya koyduğunu ifade etti.  
 
Türkiye’de değişimin yaşandığı en temel alanlardan bir tanesinin kültür olduğunu dile getiren Bakan Mahir Ünal, bunun AK Parti’nin de üzerinde hassasiyetle durduğu bir alan olduğunu belirterek, ‘Bir Kahramanmaraşlı olarak kültür ve turizmimizi geleceğe en güzel şekilde taşımak için gayret sarf edeceğiz.’ dedi.   
 
Sayın Bakan Büyük Bir Sorumluluk Üstlendi
 
“Öncelikle çok teşekkür ediyorum bu güzel konuşmanız için.  Benim Sayın Bakan’a bir teşekkür borcum var.  Bir siyasetçi olarak her şeyden önce bir teşekkür borcum var. Çünkü 7 Haziran sonrasında Türkiye, demokrasinin bir gereği olarak, seçimlerin bir sonucu olarak bir takdirde bulundu ve seçmen Türk siyasetini bir sorumluluk testine tabii tuttu. 13 yıl boyunca devam eden AK Parti iktidarının sonunda muhalefette bulunan diğer siyasetçilerin de sorumluluk üstlenmesi anlamında hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar imkanı vermedi sandık. Ve bu süreç çok iyi yönetildi.
 
Devlet geleneğimiz, toplumsal aklın ortaya koyduğu o selim ve makul yaklaşım, -işte bu süreçte bir seçim hükümeti gerekliliği, anayasal bir hükümet gerekliliği ortaya çıktığında- anayasanın amir hükmü gereğince Türkiye’de ilk defa bir seçim hükümeti oluşması gerekliliği ortaya çıktığında, Sayın Bakan’ımız az önce ifade ettiği gibi; ‘Devlet ve millet söz konusu ise gerisi teferruattır, asıl olan hizmettir. Devlet eğer bizi göreve çağırıyorsa, anayasanın amir hükmü bunu gerektiriyorsa’ diyerek bütün o baskıların ötesinde büyük bir sorumluluk alarak görev aldı ve bu görevini de layıkıyla yerine getirdi. Bu sebepten dolayı huzurlarınızda ben Sayın Bakan’ıma çok teşekkür ediyorum.”
 
Devleti Yönetecek Olan Milletin İradesidir
 

“Çünkü çok kıymetli bir görev bu süreç içerisinde icra edildi ve 1 Kasım’da millet sandıkta başka bir takdirde bulundu ve sandıkta huzur, istikrar dedi. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için ortaya güçlü bir irade koydu.
 
Demokrasinin de siyasetin de güzel tarafı budur. Hamdolsun bu ülkede artık siyasetin üzerinde, sandığın üzerinde hiçbir vesayet kalmamıştır. Ve 1 Kasım seçimleri şunu tescil etmiştir ki ‘Devleti kim yönetecek?’ sorusunun artık tek bir cevabı vardır: Devleti yönetecek olan bu milletin takdir ettiği ve sandıktan çıkan iradedir, bunun dışında da hiçbir irade, hiçbir vesayet kabul edilemez.”
 
Türkiye’de Değişimin Yaşandığı En Temel Alanlardan Bir Tanesi Kültürdür
 
“On üç yılın sonunda geldiğimiz noktada Türkiye hızla değişirken, Türkiye gelişen değişen dünyaya entegre olurken, uyum sağlarken, değişimin yansıdığı en temel alanlardan bir tanesi kültürel alandır.
 
Dolayısıyla bizim yaşam biçimimizi, bizim zevklerimizi, bizim günlük hayatımızın içerisindeki bedi ve estetik zevklerimizi belirleyen o kültür duygusu da bu değişimin ve gelişimin içinde kendisini güncelleyerek tarihin içerisindeki akışını sürdürecektir.”
 
Kültür, AK Parti’nin Üzerinde Hassasiyetle Durduğu Bir Alandır
 
“Burada bizlerin sorumluluğu her şeyden önce ‘Biz kimiz?’ sorusunun cevabı yani bu coğrafyada, Anadolu coğrafyasında, farklı renklerin, farklı kimliklerin, farklı inançların, bu kadar büyük zenginliğin bir yaşam biçimine, bir kültüre dönüştüğü bu coğrafyada bizim kim olduğumuz sorusunun cevabını iyi bir şekilde geleceğe taşımamız gerekiyor.
 
Çünkü çocuklarımızın da kim olduğunu içine doğdukları kültür belirliyor. O yüzden kültür bu anlamda 13 yıl içerisinde AK Parti’nin üzerine hassasiyetle durduğu bir alandır.”
 
Kültür ve Turizmimizi Geleceğe En Güzel Şekilde Taşımak İçin Gayret Edeceğiz
 
“Ben elbette Sayın Bakanımın yanı sıra daha önce Bakanlık görevini yapan ve bu konuda geniş entelektüel birikimiyle, bakış açısıyla AK Parti siyasetinin önemli aktörlerinden birisi olan değerli Ömer Çelik kardeşime de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.
 
Bu bayrak yarışında bir Kahramanmaraşlı olarak hem kültürümüzü hem de turizmimizi geleceğe en güzel şekilde taşımak için bütün gayretlerimizi sarf edeceğiz. Bir Kahramanmaraşlı olarak ifadesini kullanmamdaki neden ise Kahramanmaraş’ın da bu kültürümüzün, inancımızın ve bizi geleceğe taşıyan değerlerimizin ocaklarından bir tanesi olmasıdır. Düşüncenin, edebiyatın, fikrin ve şiirin merkezlerinden bir tanesidir Kahramanmaraş.
 
Asıl olan bu konuda ortaya konulan hizmetlerdir. Sayın Bakan’ımızın da ifade ettiği gibi bütün bu makamlar gelip geçicidir, fani meselelerdir. Umarım rabbim bizi bu hizmete layık kılar.”  
 
Söz Konusu Devlet ve Milletse Her Türlü Çıkar Teferruattır
 
Millet iradesinin sağ salim çıkması için sandıkla milleti buluşturmak, devletin iş ve işleyişinin devamını sağlamak üzere göreve geldiklerini dile getiren Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu ise, 63’üncü hükümetin siyaset ve demokrasi tarihimize önemli bir not düşecek icraatlar yaptığını söyledi.
 
Söz konusu devlet ve millet olduğunda her türlü çıkarın teferruat olduğunu ve bunu siyasi hayatları boyunca kendilerine düstur edindiklerini de belirten Kültür ve Turizm eski Bakanı Topçu, görev süresi boyunca bu duygu ve düşünceyle hizmet ettiğini ifade etti.
 
Bakan Mahir Ünal’ın Özgeçmişi
 
TBMM 24, 25 ve 26. Dönem AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili olan Mahir Ünal, 1 Temmuz 1966 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu.
 
İlkokul ve ortaokul öğrenimini Elbistan’da tamamladıktan sonra eğitim hayatına İstanbul’da devam eden Mahir Ünal, 1984 yılında İstanbul Bahçelievler Koca Sinan Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamlayan Ünal, fakülteden 1991 yılında mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayan Ünal, aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalında Doktora çalışmasına devam etmekte olup, Arapça ve İngilizce bilmektedir.
 
1992 yılında öğretmenlik görevine başlayan Ünal, sonrasında kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmetleri verdi. Mahir Ünal, 2005 yılında İTO’da müşavirlik, 2007-2009 yılları arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.
 
Özel bir üniversitede Davranış Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüş olan Ünal bir vakıf üniversitesinde MBA’ da Örgütsel Davranış dersleri de verdi.
 
2003 yılında AK Parti Siyaset Akademisinde dersler veren Ünal, 2004’ten bu yana gerçekleşen tüm seçimlerde AK Parti’nin seçim kampanyasını hazırlayan strateji ekiplerinde yer aldı. 
Irak, Malezya, Kıbrıs, Lübnan, Mısır gibi birçok ülkede seçim kampanyalarını yöneten strateji ekiplerinde de görev alan Ünal, 2009 yılında AK Parti 3. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilerek AR&GE Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
 
Aynı yıl AK Parti Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünü de üstlenen Ünal, daha sonra 2011 genel seçimlerinde Kahramanmaraş’tan milletvekili seçilerek, Grup Başkanvekilliği görevine getirildi. 24, 25, 26. Dönemlerde Kahramanmaraş Milletvekilliği ve AK Parti Grup Başkanvekilliği yapan Mahir Ünal evli ve bir çocuk babasıdır.