Genel Gündem

Kayyum' diye nitelendirdikleri rektör, bu ülkenin yasal süreçlerinin, hakların dışında bir mekanizmayla mı atanmıştır?

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 20 Ocak Katliamı'nın, Azerbaycan için acı bir gün olduğunu belirterek, "32 yıl geçmesine rağmen, tüm Azerbaycanlı kardeşlerimiz bu acıyı hissediyorlar. Kanlı Ocak Katliamı'nda hayatını kaybeden 147 şehidi rahmetle yad ediyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ilk ve yerli cep uydusu Grizu-263A'nın uzaya fırlatıldığını anımsatan Ünal, bu hayali gerçekleştirmek için özveriyle çalışan öğrencileri, danışman hocaları, takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi'yi tebrik etti.

Mahir Ünal, "Bu ekibin Zonguldak'tan çıkmış olmasını da sadece belli başlı üniversitelerde değil, artık Türkiye'nin her yerinde icat çıkarmanın mümkün olduğunu göstermesi açısından da çok kıymetli buluyorum. Bunları ülkemiz için bir başlangıç niteliğinde görüyoruz. Gelecekte Teknofest neslinin daha nice işler başaracağını, geleceğe emin adımlarla gidebileceğimizi görüyoruz." yorumunu yaptı.

Konuşmaların ardından yerinden söz alan Özel, "OHAL kararnamesiyle rektör atamalarını Recep Tayyip Erdoğan kendi uhdesine aldı. Ne OHAL hukukidir ne OHAL KHK'leri hukukidir ne bir tek adamın koca koca üniversitelere rektör ataması hukukidir, tamamını kınıyoruz." dedi.

Mahir Ünal ise Özel'in bu açıklamalarına, "Gerçek dediğiniz şey şu; Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52 oyla bu millet tarafından yetkilendirilmiş bir cumhurbaşkanıdır." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kıymetli yapanın, millet tarafından yüzde 52 oyla seçilmiş olması olduğunu vurgulayan Ünal, "Bunu eğer kabul etmezseniz, hiçbir şeyi meşru olarak görmezsiniz." diye konuştu.

TBMM'den çıkmış her kararın meşru olduğunun altını çizen Ünal, "Eğer biz, bu ülkenin kurumlarını, bu ülkede alınmış hukuki kararları, kendi işimize gelmediği için 'sivil darbe' olarak nitelendirir ve bunları gayri meşru olarak görürsek, bu, bu devlete, bu topluma zarar verir." görüşünü paylaştı.