Genel Gündem

Türkiye kurulu enerji gücünde 100 bin megavat sınırını da geçti

Grup Başkanvekilimiz Mahir Ünal, TBMM Genel Kurulunda açıklamalarda bulundu.

Ünal, siyasette aile fertleri üzerinden siyaset yapmanın çirkinliğini her zaman söylediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu Türk siyasetine yakışan bir şey değildir. Siyasetçilerin, hele hele genel başkanımızın, cumhurbaşkanımızın ailesinin ve aile fertlerinin isimlerinin siyasete alet edilmesi ve bu şekilde kullanılmasını şiddetle reddediyor ve kınıyorum. Burada bir yargı kararı varsa gerekçesine bakılır, aklı selimle değerlendirilir, buraya getirilip aile fertleri üzerinden bir siyasi şova dönüştürülmesi ne Meclis'in mehabetine uygundur ne de siyasetin etiğine uygundur."

Mariopol'den yaklaşık 90 kişinin getirildiğini belirten Ünal, çatışmalar devam ettiği için bekleme olduğunu anlattı. Ünal, yaklaşık 30 Türk vatandaşının orada bulunduğunu dile getirerek, "Dışişleri Bakanlığımız konunun üzerinde hassasiyetle duruyor, taraflarla görüşmeleri gerçekleştiriyor." dedi.

Ünal, siyasi hesaplar uğruna Türkiye'nin uluslararası alanda yaptığı operasyonları gölgeleyecek dil ve üsluptan uzak durulmasını istedi.

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından açıklanan 2021 dünyanın en yoğun havalimanı ve uluslararası yolcu trafiği verilerine göre İstanbul Havalimanı'nın uluslararası yolcu trafiği alanında 26,5 milyon yolcuyla dünyanın en yoğun ikinci havalimanı olduğunu vurgulayan Ünal, Türkiye'nin kurulu enerji gücünde de 100 bin megavat sınırını da geçtiğini kaydetti. Ünal, enerjide dışa bağımlılığın hızla azalttığını belirterek, bunun Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığı açısından büyük önem teşkil ettiğini ifade etti.

Ünal, Uluslararası Aerobik Cimnastik Turnuvası'nda altın madalya kazanan Emir Erışık, Dünya Eskrim Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Aleyna Ertürk, Peru'da düzenlenen Down Sendromlular Futsal Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Futsal Milli Takımı'nı kutladı.

Ünal, Meclis İçtüzüğü'ne göre kürsüdeki üyenin sözünün, ancak başkan tarafından, içtüzüğe uymaya ve konudan ayrılmamaya davet etmek için kesilebileceği, iki defa yapılan davete rağmen konuya gelmeyen milletvekillinin konuşmaktan men edilmesinin başkan tarafından Genel Kurul'a teklif olunabileceğini dile getirdi. Ünal, "İçtüzük bu kadar hassasken fiili bir gensoru oluşturulmaya kalkışılması doğru değil. Bunu Meclis Başkanlığının takdirine sunuyorum." dedi.

"CHP'nin konuya ilgisini tebessümle izliyorum"

Mahir Ünal, bunun üzerine kürsüden söz alarak, CHP'nin konuya ilgisini tebessümle izlediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kaşıkçı olayında üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. ABD Başkanı 'Benim Suudi Arabistan ile 100 milyar dolarlık anlaşmam var, bunu tehlikeye atamam' derken Türkiye, Kaşıkçı meselesini bütün dünyanın gündemine taşımıştır." diye konuştu.

Hatibin ABD, Fransa, İtalya, özgür dünya ile ilgili tek bir eleştiri getirmeyip konuyu dünya gündemine taşıyan Türkiye'yi neden eleştirdiğini soran Ünal, sözlerine şöyle devam etti:

"Geldiğimiz noktada uluslararası soruşturmaların devri ve hukuki altyapısı bellidir. Türkiye gereğini yapmıştır ve şu anda ortada bir fail bulunmamakta. Yargılanan bulunmamakta. Hukuk temelinde de bu dosya... Maksat hasıl olmuş ve dünyanın gündeminde bu konu gerektiği gibi bütün delilleriyle konuşulmuş, bütün delilleri Türkiye sağlamıştır, bütün delilleri Türkiye dünyaya servis etmiştir. Fakat siz iç hukukla uluslararası hukuku birbirine karıştırıyorsunuz. Devletin aldığı pozisyonla siyasi pozisyonları birbirine karıştırıyorsunuz. Devletinizi uluslararası alanda bu duruma düşürmeyin. Yazıktır. hesabınız bizimledir, hesabınızı bizimle görün. Uluslararası alanda Türkiye'yi bu hale getirmeyin."